Dobré ránko!
Dal som si na rok 2025 záväzok.
Budem ti prinášať (ne)pravidelne EKG kvízy. Na konci nájdeš prvý z nich.
Dnes okrem toho dokončíme ťažkú tému pľúcnej hypertenzie, ale sľubujem, že nabudúce sa môžeš tešiť na menej zložité, no o to viac spicy vydanie. ❤️🔥
V dnešnom KardioMD:
💊 Empagliflozín – must-have u pacientov s CKD
🫁 Diagnostika pľúcnej hypertenzie
😴 Dostatok nepravidelného spánku – ok alebo nie?
Užívaj!
Aktuálna kardio štúdia v skratke
💊 Empagliflozín – must-have u pacientov s chronickým ochorením obličiek (CKD)
Už dobre známa štúdia EMPA-KIDNEY ukázala, že dlhodobá liečba SGLT-2 inhibítorom – empagliflozínom významne zlepšuje prognózu pacientov s CKD. Počas dvojročného sledovania znížila riziko progresie CKD a úmrtia z renálnych a kardiovaskulárnych príčin v porovnaní s placebom. Štúdia bola kvalitne dizajnovaná pre široké spektrum pacientov s CKD rôznych etiológií, čo potvrdzuje jej relevantnosť pre reálnu klinickú prax.
Momentálne však prichádzajú výsledky post-trial sledovania (publikované v NEJM). Zistilo sa, že pozitívny kardiorenálny efekt empagliflozínu pretrváva až rok po jeho vysadení, pokračovanie v dlhodobej liečbe je ale spojené s ďalším prehlbovaním benefitov.
🧐 Teraz trochu praktická odbočka.
Užívanie gliflozínov vedie do istej miery k paradoxnému dočasnému zníženiu eGFR skrz obmedzenie patologickej hyperfiltrácie, nasleduje ale rýchla stabilizácia. Po vysadení sa hyperfiltrácia môže obnoviť a eGFR mierne stúpa, nejde však o žiaduci či prospešný jav.
🤔 Prečo je to dôležité?
Gliflozíny teda nevysádzame pri poklese eGFR pri iniciácii liečby a ani ich nevysádzame, ak po prerušení terapie sa eGFR opäť zvýši.
✨ Môj tip na záver – ak začínam liečbu srdcového zlyhávania, ACE-I a SGLT2-I neštartujem v ten istý deň, aby GFR nekleslo nárazovo zbytočne ešte viac.
Kardio MD tréning
🫁 Diagnostika pľúcnej hypertenzie (PH)
PH má prevalenciu 1 % a nie je per se ochorenie, ale popisuje hemodynamický stav vyvolaný rôznymi mechanizmami.
Na tomto základe rozlišujeme:
Prekapilárnu PH, ktorá vzniká pri patologickom postihnutí/obštrukcii ciev pľúc.
Postkapilárnu PH, ktorá je spôsobená pľúcnou kongesciou (preťažením).
Je jedno, aký máme mechanizmus, ak vzrastá tlak v pľúcnici (mPAP), alebo cievna rezistencia (PVR), je to vždy spojené so stúpajúcou mortalitou.
🤔 Prečo?
Lebo chronicky stúpa afterload pravého srdca a vedie to k pravostrannému srdcovému zlyhaniu (SZ).
Klinickú klasifikáciu PH do 5 skupín nájdeš v minulom vydaní.
Aká častá je prevalencia a aké sú ďalšie terapeutické možnosti môžeš vidieť v druhej časti obrázka.

🔍 Ako sa dostaneme k diagnóze?
Follow-up v skratke: podozrenie, detekcia a potvrdenie diagnózy.
Podozrenie
Klinika pacienta:
Dyspnoe, najprv pri záťaži, neskôr aj v pokoji.
Modrá/sivá farba kože v dôsledku hypoxie, torakalgie, závraty, mdloby, únava.
EKG:
Môže sa vyskytovať pravotyp.
Detekcia
ECHO:
Hľadáme známky pravostranného preťaženia, maximálna rýchlosť trikuspidálnej regurgitácie (Vmax TR) už sama osebe môže byť dostačujúcim kritériom ak je > 3,4 m/s pre posun ku kroku 3.
Ak je Vmax medzi 2,9 - 3,4 m/s, hľadáme ďalšie známky naznačujúce PH (tabuľka nižšie).

V ďalšom kroku by sme mali vylúčiť časté príčiny ako ľavostranné SZ a CTEPH pomocou CT angiografie (ako pri vylúčení pľúcnej embólie).

Potvrdenie diagnózy
Definitívne potvrdenie prebehne pravostrannou srdcovou katetrizáciou. V guideline-och z 2022 boli upravené aj hemodynamické definície PH. Tabuľka vyzerá hrozivo, ale treba si zapamätať nasledovné:
mPAP (stredný tlak v pľúcnici) potrebný na definíciu PH je >20 mmHg (predtým >25 mmHg).
Znížila sa aj hraničná hodnota pľúcnej vaskulárnej rezistencie (PVR) na definíciu prekapilárnej PH – po novom 2 WU (Wood Units).
A teraz niečo na zapotenie. Je nová definícia exercise PH = námahovej PH. Je definovaná pomerom resp. rýchlosťou zmeny tlaku mPAP vo vzťahu k zvýšeniu srdcového výdaja (CO) > 3 mmHg/L/min. 🤯

Uff, tak a ťažká téma je za nami.
Veľa ešte neodznelo, koho téma zaujala, je to na veľa samoštúdia…
Ale základ, ako stanoviť podozrenie a ako ďalej postupovať, by sme mali mať vryté pod kožou. 😉
Šikovné nástroje, ktoré používam
💻 ESC zverejňuje pre členov aj záznamy ESC kongresov, venované predstavovaniu guidelinov. Nájdeš ich pod názvom Scientific Presentation. Tu napríklad o endokarditíde.
Konferencie a kurzy
❤️ Ak vieš po nemecky, vrelo odporúčam online semináre Nemeckej kardiologickej spoločnosti. Tu nájdeš kalendár podujatí na rok 2025 a nemusíš byť ani členom DGK. Mňa zaujal predatestačný trojdňový kurz a dvojdňový kurz srdcového zlyhávania a EKG-EPU kurz.
💟 Ak si členom ESC, tu na teba čakajú desiatky webinárov na snáď celé spektrum kardiológie. A drvivá väčšina je zdarma!
⌨️ Bol*a si na našom kurze ChatGPT? Ak aj nie: stále si vieš pozrieť záznam. Po veľkom záujme a pozitívnom feedbacku pripravuje Tomáš pokračovanie – druhý, pokročilejší online kurz ChatGPT pre lekárov a lekárky v praxi. Bude 13. februára. Prihlásiť sa môžeš tu.
Rôzne
🐑 Ako vie aj „počítanie ovečiek pred spaním” ochrániť KVS zdravie…(samozrejme, dostatok spánku tiež nezaškodí)
Nedávne zistenia naznačujú, že ľudia s nepravidelným spánkovým režimom môžu mať vyššie riziko infarktu a mozgovej príhody.
Výskumníci zistili, že aj pri dostatočnej dĺžke spánku práve nepravidelný spánkový režim (variabilita doby zaspávania a prebúdzania) narúša biologické rytmy, čo môže negatívne ovplyvňovať kardiovaskulárne zdravie.
Kľúčom ku minimalizácii rizika je dodržiavanie pravidelného rytmu, pri problémoch so zaspávaním použiť relaxačné techniky pred spánkom alebo konzultáciu s odborníkom v prípade pretrvávajúcich ťažkostí.
No a teraz smelo do nočnej s týmito vedomosťami. 🫠
💗 EKG kvíz
A toto EKG je predzvesťou, o čom bude ďalšie vydanie aj s vysvetlením dnešného kvízu.
Teším sa, že si sa dostal*a až sem a čítame sa nabudúce!
PS:
Správne bolo: blokovaná supraventrikulárna extrasystola.