Dobré ránko!
Pokračujme v kardio kvízoch – dnes si dáme jeden echokardiografický. No predtým ešte niečo o Takotsubo syndróme a commotio cordis.
Príjemné čítanie!
V dnešnom Kardio MD:
💊 Betablokátory pri Takotsubo syndróme
💗 Kardiálne komplikácie pri poranení hrudníka
👩🍼 Vplyv dojčenia na KVS riziko
Užívaj!
Aktuálna kardio štúdia v skratke
💊 Význam betablokátorov u pacientov s TTS
Podľa štúdie publikovanej vo februári 2025 v JACC: Heart Failure u pacientov s Takotsubo-syndrómom (TTS) súvisela liečba betablokátormi s nižšou dlhodobou mortalitou, avšak nepreukázala zníženie miery rekurencie TTS. Analýza vychádzala z 2 853 pacientov zaradených do medzinárodného multicentrického registra German Italian Spanish Takotsubo (GEIST) a porovnávala skupiny s a bez betablokátorov pri prepustení.
Po priemernej dobe sledovania 2,6 roka zomrelo 17 % pacientov, pričom 3,4 % opakovane prekonalo TTS. Pacienti liečení betablokátormi vykazovali nižšiu mortalitu (6,0 vs. 8,1 úmrtí na 100 pacientorokov). Propensity score matching potvrdil významnú redukciu mortality (HR 0,71; 95 % CI 0,55–0,90) najmä počas prvého roka.
Napriek tomu nedošlo k významnému zníženiu výskytu rekurencie TTS (HR 0,74; 95 % CI 0,61–1,89). Autori zdôrazňujú, že prítomnosť hypertenzie ani kardiogénneho šoku neviedla k rozdielom v účinku betablokátorov. Zlepšenie LVEF sa taktiež nepotvrdilo.
Závery autorov poukazujú na potrebu ďalších klinických štúdií, ktoré by potvrdili kauzálny vzťah medzi betablokátorovou liečbou a znížením mortality.
🤔 A inak vedel*a si, že ESC odporúčania 2023 o kardiomyopatiách navrhujú, aby sa Takotsubo nenazývalo kardiomyopatiou ale syndrómom, pre jeho tranzientnú povahu?

Kardio kvíz
🧐 Dnes si dáme pre zmenu jeden echokardiografický kvíz: (rozklikni pre video)
Správnu odpoveď nájdeš na konci newslettra.
Kardio MD tréning
💗 Commotio cordis
Aj teba už volali traumatológovia konziliárne k hrudníkovej traume?
Mňa prvýkrát ešte v Nemecku, keď pacienta pritlačila 800 kilová krava o stenu maštale.😄
No a teraz vážne.
Poranenia hrudníka môžu viesť k závažným kardiálnym komplikáciám, ako sú arytmie vrátane komorovej fibrilácie a náhlej srdcovej zástavy. Medzi takéto stavy patria commotio cordis a contusio cordis. Dnes sa pozrime na ten prvý.
Commotio cordis sa definuje sa ako náhla srdcová smrť spôsobená relatívne nízkoenergetickým tupým nárazom do prednej steny hrudníka bez štrukturálneho poškodenia srdca. Je to zriedkavé – vyžaduje si takmer súčasný výskyt viacerých nepravdepodobných premenných.
🤔 Ako sa to teda stane?
Vyvolávajúci náraz musí byť dostatočne silný, zvyčajne spôsobený predmetom ako puk alebo loptička (tvrdšie a menšie objekty sú rizikovejšie) a taktiež musí zasiahnuť prednú stenu hrudníka priamo nad srdcom. Okrem toho sa musí udiať v 20-milisekundovom vzostupnom úseku T-vlny, aby vyvolali okamžitú komorovú fibriláciu. Ideálne časové okno pre iniciáciu commotio cordis predstavuje len 1 % srdcového cyklu.

Je druhou najčastejšou príčinou náhlej smrti u športovcov, najmä v bejzbale, hokeji a futbale. Postihuje predovšetkým mladých mužov s priemerným vekom 15 rokov; iba 9 % prípadov bolo zaznamenaných u osôb starších ako 25 rokov.
😳 Čo v takomto prípade robiť?
Manažment commotio cordis vyžaduje okamžitú kardiopulmonálnu resuscitáciu a včasnú defibriláciu, pretože výrazne zvýši šance na prežitie. Čiastočne aj preto, že fibrilácia komôr sa zvyčajne do niekoľkých minút vyvíja do asystólie.
Po prvých 3 minútach sa každou minútou oneskorenej defibrilácie pravdepodobnosť prežitia znižuje o približne 10 %.
Použitie prekordiálneho úderu počas KPR je kontroverzné. Žiadne prospektívne štúdie nepreukázali jeho účinnosť pri resuscitácii.
Usmernenia AHA pre pokročilú kardiovaskulárnu resuscitáciu u dospelých (ACLS) z roku 2010 uvádzajú, že jeden okamžitý prekordiálny úder môže byť zvážený po zaznamenanej zástave srdca, ak nie je ihneď k dispozícii AED alebo defibrilátor. Prekordiálny úder sa vôbec neodporúča v detskej KPR.
Takže ak by si raz bol*a svedkom náhleho bezvedomia po silnom údere do hrude, vieš, že treba okamžite začať resuscitovať, zavolať 155/112 a zároveň pátrať po najbližšom AED.
O contusio cordis a 800 kilových kravách zas nabudúce. 😉
Šikovné nástroje, ktoré používam
🤓 Ak si chceš overiť svoje znalosti z odporúčaní ESC 2024 na tému fibrilácie predsiení, odporúčam dať si nasledujúci test.
Konferencie a kurzy
✍️ Ak ťa dnešný kvíz zaujal, zaznač si do kalendára sobotu 24. mája 2025. Práve vtedy sa v Bratislave v priestoroch NÚSCH uskutoční Echodeň. Program a prihlasovanie zatiaľ nie sú zverejnené, treba sledovať stránky sks.sk.
Rôzne
👩🍼 Štúdia prezentovaná na výročnom kongrese Society for Maternal-Fetal Medicine 2025 ukázala, že dojčenie je spojené so znížením dlhodobého kardiovaskulárneho rizika, pričom tento efekt bol výraznejší u žien s gestačným diabetom. Výskum analyzoval sekundárne dáta zo štúdie HAPO Follow-Up Study a preukázal približne 15 % redukciu kardiovaskulárneho rizika u matiek s gestačným diabetom, ktoré dojčili. Mechanizmus tohto vplyvu sa pripisuje metabolickým zmenám počas laktácie.
✅ Správnou odpoveďou je C.
Vysvetlenie prečo nájdeš tu. Inak odporúčam sledovať tento profil z dielne prof. Bindera pre zaujímavé informácie a novinky zo sveta sonografie. 🙂
Teším sa, že si sa dostal*a až sem a čítame sa nabudúce!