Dobré ráno pri druhom vydaní newslettera Kardio MD. Po prvom vydaní pribudlo hneď vyše štyroch stoviek odberateľov. To už je riadny záväzok v písaní pokračovať!💪
Po vašej spätnej väzbe (a príleve motivácie s ňou) som sa preto rozhodol newsletter vydávať každé dva týždne.
Ešte predtým, než začneme, by som vás rád lepšie spoznal. Najmä preto, aby som vedel, ako prispôsobovať tento obsah. Ďakujem za klik.
V dnešnom Kardio MD:
💊 Betablokátory po AKS
💛 Je Lipoprotein(a) stále len abstraktnou veličinou?
🧬 Nová indikácia pre kolchicín
Si medik, medička alebo mladý lekár? Pridaj sa do komunity na www.mladilekari.sk
Aktuálna kardio štúdia v skratke
REDUCE-AMI
💊 Štúdia REDUCE-AMI publikovaná v NEJM v apríli 2024 skúmala účinnosť dlhodobej liečby betablokátormi u pacientov, ktorí prekonali akútny infarkt myokardu, podstúpili koronarografiu a mali zachovanú ejekčnú frakciu ľavej komory (LVEF).
Štúdia dospela k záveru, že liečba betablokátormi významne neznižuje riziko kombinovaného primárneho cieľa, ktorý zahŕňal úmrtie z akýchkoľvek príčin alebo nový infarkt myokardu.
Významný rozdiel nebol ani v sekundárnych cieľoch ako hospitalizácia pre fibriláciu predsiení alebo srdcové zlyhanie v porovnaní s pacientmi, ktorí betablokátory neužívali.
Bezpečnostné ciele (safety end points), vrátane hospitalizácie pre bradykardiu, AV blokádu, hypotenziu, synkopu, implantáciu kardiostimulátora, astmu, CHOCHP a mozgovú príhodu, boli podobné v oboch skupinách.
Tieto výsledky naznačujú, že u pacientov s prekonaným infarktom a zachovanou LVEF dlhodobá liečba betablokátormi neprináša dodatočné benefity. Aj táto štúdia je doplnením chýbajúcich puzzle v guidelines pre AKS z minulého roka, v ktorých sa píše:
„Dôkazy pre predpisovanie betablokátorov po nekomplikovanom AKS u pacientov s LVEF >40% sú menej dobre podložené.“
Spolu s partnermi
🤝 Teší ma, že TIMED a Medtronic, zdieľajú našu víziu a majú chuť podporovať vzdelávanie mladých lekárov a lekárok. A tiež newsletter a podcast Kardio MD!
Šikovné nástroje, ktoré používam
📱 Aplikácia EchoRight Pro (Android, Apple) – je zdarma a skvelým nástrojom, ktorý vám kvízovou formou pomôže získať skills v echo diagnostike pľúcnej hypertenzie. Jediná prekážka – nie je schválená pre Slovensko. Stačí si v systémových nastaveniach telefónu zmeniť región (napríklad na Rakúsko), stiahnuť appku a aj po nastavení späť na Slovensko ju môžete používať.
📝 Otestujte si svoje znalosti v kvíze z guidelines o AKS. Sám som nečakal, koľko zaujímavých a praktických faktov som sa z neho dozvedel a po odpovediach nechýbajú ani vysvetlenia.
💻 Na tejto stránke som si v začiatkoch echovania cvičil jednotlivé projekcie pri TTE, neskôr aj TEE. Vrelo odporúčam – aplikácia je síce za 7 dolárov, ale stránku môžete používať zdarma.
Kardio tréning
💛 Lipoprotein A – 6 faktov dôležitých pre prax
Nie je novinkou, že Lp(a) môže zvyšovať riziko infarktu a ďalších závažných srdcových udalostí, ani to, že ho stále nevieme liečbou ovplyvniť. Zhrňme si k nemu to najdôležitejšie:
Lp(a) je nezávislým rizikovým faktorom aj u mladých a zdravých jedincov bez iných rizikových faktorov.
Popísaná je súvislosť Lp(a) pri MCI, ICHS, NCMP, ICHDK, AoS, stenóze karotíd a najnovšie aj pri chronickej obličkovej chorobe (CKD).
Hladina Lp(a) je určená takmer výlučne geneticky. Zmeny životného štýlu ako sú strava a cvičenie ju neznižujú.
Stačí ho stanoviť jednorazovo (a nie je to vôbec drahé), ideálne u každého kardiologického pacienta. Experti vravia, že by mal byť jednorazovo stanovený u každého jedinca.
Veľmi vysoké hodnoty Lp(a) (>180 mg/dl alebo >430 nmol/l) identifikujú jedincov s rovnakým celoživotným rizikom ASKVO ako u neliečenej familiárnej hypercholesterolémii.
Bežné lieky na zníženie LDL neznižujú Lp(a). Existujú však nádejné výskumy budúcej liečby:
Vo vývoji je terapia na báze siRNA (olpasiran), ktorá by mohla znížiť hladinu Lp(a) cieleným umlčaním génu LPA. V prvých výskumoch došlo k poklesu Lp(a) v rozmedzí 71 % - 97 %, ktorý pretrvával viac než 6 mesiacov.
Paralelne vyvíjanou terapiou sú ASO – „Apolipoprotein(a) antisense oligonukleotidy” (pelakarsen), ktoré majú inhibovať produkciu apolipoproteínu(a) väzbou na jeho mRNA. Z prvých výsledkov bol pozorovaný pokles o 72 - 80 %, pričom na konci klinickej štúdie dosiahlo 81 - 98 % pacientov hladiny Lp(a) < 125 nmol/l.
Odporúčam si odložiť aj túto prehľadnú tabuľku z Athero Review – ak chcete zapracovať Lp(a) do vášho manažmentu pacienta, uľahčí vám klinické rozhodovania. Aj keď lipoproteín stále nevieme liekmi ovplyvniť, už aspoň vieme u koho a akú stratégiu zvoliť.
Konferencie a kurzy
🏨 13.-14. september Olomouc Echodny 2024
Echodny je kvalitná dvojdňová akcia, ktorej tohtoročné témy by mali byť nové odporúčania ESC pre chronické koronárne syndrómy, fibriláciu predsiení a ochorenia aorty, priestor dostanú aj zaujímavé kazuistiky. Môj tip na september – spojiť kongres s prekrásnym Olomoucom a dobrou gastro ponukou.
Rôzne z minulého mesiaca
🦋 Hypertyreóza zdvojnásobuje riziko fibrilácie predsiení.
U starších ľudí môžu „horúce" uzliny štítnej žľazy vyvolať fibriláciu predsiení alebo osteoporózu aj pri normálnych, alebo len mierne zvýšených laboratórnych hodnotách. Uviedol to profesor Detlef Moka, podľa ktorého spôsobujú uzliny štítnej žľazy u približne 5 % ľudí nad 65 rokov latentnú hypertyreózu, ktorá zdvojnásobuje riziko fibrilácie predsiení a prispieva aj k rozvoju osteoporózy – riziko zlomeniny krčka stehennej kosti tak stúpa o 36 %, frekvencia zlomenín stavcov o 51 %. Moka preto odporúča, aby sa v starobe začalo s aktívnou diagnostikou a liečbou už pri miernej hypertyreóze.
🧬 Kolchicín a jeho nová indikácia.
Z nových štúdii vyplýva, že kolchicín narúša dráhu prispievajúcu k arteriálnemu zápalu, čo môže byť užitočné v liečbe pacientov s aterosklerotickým kardiovaskulárnym ochorením (ASCVD) alebo rizikom jeho vzniku. Aj preto americká FDA schválila v júni 2023 liekovú formu s 0,5 mg kolchicínu pre zníženie rizika závažných nežiaducich kardiovaskulárnych príhod (MACE) u pacientov s aterosklerotickým ochorením alebo s viacerými rizikovými faktormi pre KVO.
⌚ Nový slovenský start-up a nápad od Dr. Allana Böhma na detekciu zlyhania srdca pomocou smartwatch. Jedným slovom – wau! Viac v článku na Nku.
To je z mojej strany zatiaľ všetko. Ak máte ale vy niečo na srdci, neváhajte nám napísať spätnú väzbu do komentára. Vidíme sa opäť o dva týždne!
Myslím si, že za viacerých nadšencov kardiológie, aj keď ja len zo strany medičky, Vám ďakujeme, lebo práve toto tu chýbalo, skratke a výstižne. Prajem veľa nápadov a síl do písania:)